23948sdkhjf

Trots löfte – RFK Jr. ska se över barnvaccinationer

För att släppas fram till posten som USA:s hälsominister lovade Robert F Kennedy Jr. att inte ändra de nuvarande vaccinationsprogrammen. Men nu är det just det han ser ut att vilja göra.

I ett tal på tisdagen inför flera tusen medarbetare vid USA:s hälso- och socialdepartement (United States Department of Health and Human Services) deklarerade den nytillträdde hälsoministern att den nybildade "Make America Healthy Again"-kommissionen ska studera tänkbara orsaker till ”den drastiska ökningen av kroniska sjukdomar”.

Han nämnde specifikt landets barnvaccinationsprogram, som ska ge skydd för mässling, polio och andra sjukdomar, som något som oroar honom.

Han pekade också ut antidepressiva medel, i synnerhet selektiva serotoninåterupptagshämmare (SSRI) och nämnde även faktorer som elektromagnetisk strålning från mobiltelefoner och mikrovågsugnar, liksom mikroplaster, bekämpningsmedel och ultraprocessad mat, skriver bland annat nyhetsbyrån AP.

– Några av de möjliga faktorerna vi kommer att undersöka var tidigare tabu eller otillräckligt granskade, sa han.

Mest uppmärksamhet har utspelet om barnvaccinprogrammet fått, eftersom det tycks gå stick i stäv med tidigare utfästelser.

Under utskottsförhören som ledde fram till utnämningen av Robert F Kennedy Jr:s gav uttryckte den republikanske senatorn Bill Cassidy, en läkare från Louisiana, oro över det vaccinmotstånd ministerkandidaten har uttryckt tidigare. Men han röstade slutligen för att skicka Kennedys nominering till senaten eftersom han sa sig ha fått försäkringar att inga förändringar skulle ske av det federala vaccinprogrammet.

Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.063