Astrazeneca inleder japanskt samarbete
Tecknar avtal med läkemedelsbolaget Mitsubishi Tanabe om forskning kring diabetisk njursjukdom.
Syftet med samarbetet är att samla de båda bolagens styrkor och resurser inom området för att ta fram nya projekt och utveckla dem kliniskt.
Från Astrazenecas håll kommer samarbetet att ledas från Mölndal och enheten för innovativ medicin inom hjärt-kärlsjukdom, CVMD Imed.
- Diabetes är ett av Astrazenecas kärnterapiområden och en viktig tillväxtplattform för bolaget. Dagens metoder för diabetesnefropati innebär dyra och begränsade behandlingsalternativ som dialys eller njurtransplantation. Samarbetet ger oss möjlighet att fokusera på tidigare behandlingsprogram och snabbare generera beslutsdata än om vi hade arbetat ensamma, säger Marcus Schindler, chef för CVMD Imed på Astrazeneca i Mölndal, i ett pressmeddelande.
Samarbetet kommer att sträcka sig från identifiering av lämpliga målmolekyler till utveckling av småmolekylära läkemedelskandidater. Bolagen har enligt pressmeddelandet i dagsläget identifierat flera gemensamma intressanta projekt i sina respektive produktportföljer. Även ytterligare projekt kan komma att ingå i samarbetet längre fram om det är av gemensamt intresse.
Avtalet innebär dock inga ekonomiska transaktioner utan båda bolagen ska bidra med lika mycket resurser och bekosta dem själva.