Tre life science-bolag i final
Av de fyra life science-bolagen som ställde upp i premiäromgången av entreprenörstävlingen Serendipty Challenge kom hela tre till final.
Inget av life science-bolagen lyckades dock nå prispallen.
- Det är klart att vi är besvikna, jag tror inte att någon av dem som var här i dag inte gärna ville vinna, säger Peter Sebelius vd på Vivoline.
Men både han och Anders Gerward, projektledare på Stayble Therapeutics var nöjda över att ha kommit till final.
- Även om vi inte vann var det lärorikt och vi fick mycket bra respons från juryn, säger Anders Gerward.
Vinnare blev förpackningsbolaget Wellplast, My Closet Room som designat en modeapp på silverplacering och cleantech-bolaget Bioteria på tredje plats.
Totalt deltog drygt 60 bolag i tävlingen varav 25 gick vidare till delfinalen i Båstad. Därifrån gick i sin tur åtta bolag vidare och fick presentera sig inför en finaljury bestående av Saeid Esmaeilzadeh, Serendipity Innovations, Kamjar Hajabdolahi, Serendipty Professionals, Christer Hellström, styrelseledamot i Proact IT, Mikael Lönn, styrelseledamot i Redeye och Mats Hederos vd AMF Fastigheter.